Мануэль Маццара

• Образование: Высшее образование, Болонский Университет, Италия
  • Направление подготовки: Компьютерные науки и информатика
  • Общий стаж (лет): 13

Мануэль Маццара получил степень магистра (2002) и PhD (2006) в Университете Болоньи. Разрабатывал программное обеспечение в компании Майкрософт и работал в Университете Ньюкасла над проектом Deploy. В 2012 году он стал специалистом по программированию в Университете ООН (Макао). Сегодня Мануэль Маццара работает заместителем заведующего лаборатории программной инженерии и верификации программ Университета Иннополис. Сфера научных интересов профессора включает кибербезопасность, разработку ПО, социальные сети и глобальное здравоохранение. Автор 30 публикаций.

Проходил курсы повышения квалификации по программе совершенствования педагогического мастерства - Teaching excellence program (Глобальное образование iCarnegie).
  • Кибербезопасность
  • Разработка ПО
  • Социальные сети
  • Глобальное здравоохранение
  • Типы систем обработки данных
  • BPM
  • Web-сервисы
  • Standard Data types for pilike Calculi,XML Data Types for the picalculus,Query Languages for Semistructured Data
  • BPM: Business Processes, Business to Business Integration, Long Running Transactions for B2B
  • Requirements: Problem Frames approach
  • Software Engineering: Software Metrics, Component-based development, Software Environments for Costs Detec- tion, Quality Improvement in Enterprises
  • Methods: Methods for Deriving Specifications, Agile Methods and Extreme Programming
  • Web Services Composition: Web Services Technologies, Foundations of WS Composition, WS-BPEL and WS-CDL, Re- covery Framework of Composition Languages, Semantic Discovery, Semantic Composition
  • Concurrency : small Mobile Process Calculi, Rely/guarantee reasoning
  • Dependability : Dependable systems, Software Reliability Theory
  • Trust and Social Networks: Trust Ranking, Algorithms
  • Dynamic Reconfiguration: Modeling and verification of reconfigurable workflows, security aspects
  • E-health: Software engineering for global health, immunization support, telemedicine, remote assistance
  • Temporal Logic: Model checking and verification of self-* systems
  • Automotive : Software engineering and methods for automotive systems
  • Architectural Styles: Service Oriented Architectures and Microservices
  • Affective Computing: Neurobiology-inspired models and architectures for Affective Computing
  • Data types: Standard Data types for pi-like Calculi, XML Data Types for the pi-calculus, Query Languages for Semistructured Data
  • Roberto Lucchi, Manuel Mazzara. A π-calculus based semantics for WS-BPEL - Journal of Logic and Algebraic Programming (JLAP) . 2007.
  • Manuel Mazzara, Roberto Lucchi. Framework for Generic Error Handling in Business Processes - 1st International Workshop on Web Services and Formal Methods. 2004. Pisa, Italy.
  • Manuel Mazzara, Ivan Lanese. Towards a Unifying Theory for Web Services Composition - 3rd International Workshop on Web Services and Formal Methods. 2006. Vienna, Austria.
  • Claudio Guidi, Roberto Lucchi and Manuel Mazzara. Formal Framework for Web Services Coordination - 3rd International Workshop on Foundations of Coordination Languages and Software Architectures. 2004. London, UK.
  • Manuel Mazzara, Sergio Govoni . Case Study of Web Services Orchestration - Seventh International Conference on Coordination Models and Languages. 2005. Namur, Belgium.
  • Manuel Mazzara and Anirban Bhattacharyya . Modelling and Analysis of Dynamic Reconfiguration of Dependable Real-Time Systems - DEPEND International Conference on Dependability. 2010. Venice, Italy.
  • Lanese, I., Mazzara, M., Montesi, F. Special issue on Service-Oriented Architecture and Programming (SOAP 2013). Science of Computer Programming, Volume 97 . 181-182. 2015.
  • Ferrucci, L, Bersani, M.M, Mazzara, M.. An LTL semantics of business workflows with recovery . Proceedings of the 9th International Conference on Software Paradigm Trends, SciTePress. 29-40. 2014. Vienna; Austria.