Джу Ёнг Ли

• Страна: Корея
  • PhD
    Syracuse University, США
    Институт информационной безопасности и киберфизических систем
    Лаборатория сетей и блокчейн технологий
  • Учёная степень: PhD
  • Образование: Высшее образование. Университет Корё. Республика Корея
  • Направление подготовки: Компьютерные науки
  • Общий стаж (лет): 7

Джу Йонг Ли получила степень PhD в Университете Сиракьюз (США). Имеет опыт работы в университетской среде и индустрии (JPMorgan, Sun Microsystems). Профессор Ли разрабатывает алгоритмы определения активности и репутации пользователей социальных сетей. Ее исследование фокусируется на репутации распределенных вычислений и оценке степени узлов в социальной сети. Была приглашенным ученым в Корейском институте науки и технологий (KAIST). Сегодня Джу Йонг Ли сотрудничает с Политехническим университетом Милана.

• Reputation management
  • Bayesian game theory
  • Multi-agent systems
  • Social Network Analysis
  • Lee, J., Oh, J. . A Distributed Reputation Computation Algorithm for Social Networks. Chapter in Lecture Notes on Social Networks. 2014.
  • Lee, J., Oh, J.C. . A Model for Recursive Propagations of Reputations in Social Networks. 2013 International Conference on Advances in Social Networks Analysis and Mining. August 25.-28, 2013. Niagara Falls, Canada.
  • Lee, J., Oh, J. . Agent-Centric Second Degree Estimation within Social Networks. International Conference on Intelligent Agent Technology. 2014.
  • Lee, J., Oh, J.. Deriving Trust from Repeated Bayesian Reputation Game with Discounting. International Conference on Trust, Security and Privacy in Computing and Communications. 2014.
  • Lee, J., Oh, J.C. Estimating the degrees of neighboring nodes in online social networks . Lecture Notes in Computer Science (including subseries Lecture Notes in Artificial Intelligence and Lecture Notes in Bioinformatics), Volume 8861, Springer Verlag. 42-56. 2014.
  • Tigunova, A., Lee, J., Nobari, S.. Location Prediction via Social Contents and Behaviors: Location-aware Behavioral LDA. . In Proceedings of 2015 International Conference on Data Mining.
  • Lee, J., Oh, J.C.. Convergence of True Cooperations in Bayesian Reputation Game. 2014. International Conference on Trust, Security and Privacy in Computing and Communications (TRUSTCOM).
  • Khairullina, A., Lee, J., Jang, G., Myaeng, S. . Observing Behaviors of Information Diffusion Models for Diverse Topics of Posts on VK. 2015. International Conference on Data Mining.
  • Lee, J., Duan, Y., Oh, J.C., Du, W., Blair, H., Wang, L., and Jin, X. . Automatic Reputation Computation through Document Analysis: A Social Network Approach. International Conference on Advances in Social Networks Analysis and Mining (ASONAM).