Александр Климчик

Институт робототехники
    Глава Лаборатории интеллектуальных робототехнических систем
  • Учёная степень: PhD
  • Образование: Высшее образование. Белорусский Государственный университет информатики и радиоэлектроники
  • Направление подготовки: Автоматизация и управление технологическими процессами и производствами
  • Общий стаж (лет): 10

Получил степень инженера (2006) и магистра (2007) по автоматическому управлению в Белорусском Государственном Университете Информатики и Радиоэлектроники. Защитил докторскую диссертацию по машиностроению (робототехника) в Высшей Инженерной Центральной Школе города Нанта (Франция) в 2011 году. Автор 50 научных работ в области робототехники и машиностроения. Его статья в журнале «Теория машин и механизмов» (2011, 46 (5), 662-679) — вторая по цитированию работа в журнале (издание входит в Топ-5 международных журналов в машиностроении, Impact factor: 1.66). В Университете Иннополис Александр Климчик преподаёт курс «Advanced Robotic Manipulation» в качестве доцента Лаборатории Интеллектуальных Робототехнических Систем.

Повышение квалификации: Аспирунтура Центральной школы Нанта, Франция.
  • Modeling, identification and control for industrial robots
  • Stiffness modeling of serial and parallel manipulators
  • Identification geometric and elastostatic parameters
  • Design of experiments for robot calibration
  • Compensation positioning errors using direct and indirect measurements
  • A. Pashkevich, A. Klimchik, D. Chablat. Enhanced stiffness modeling of manipulators with passive joints. Mechanism and Machine Theory. 662-679. May 2011.
  • A. Klimchik, A. Pashkevich, S. Caro, and D. Chablat. Stiffness matrix of manipulators with passive joints: computational aspects. IEEE Transactions on Robotics. 955-958. August 2012.
  • Klimchik, A. Pashkevich, D. Chablat, G. Hovland. Compliance error compensation technique for parallel robots composed of non-perfect serial chains. Robotics and Computer-Integrated Manufacturing Journal. 385–393. April 2013.
  • A. Klimchik, A. Pashkevich, D. Chablat. CAD-based approach for identification of elasto-static parameters of robotic manipulators. Finite Elements in Analysis and Design. 19–30. November 2013.
  • A. Klimchik, D. Chablat, A. Pashkevich. Advanced stiffness modeling technique for perfect and non-perfect parallel manipulators under internal and external loadings. Mechanism and machine theory. 1-29. September 2014.
  • A. Klimchik, Y. Wu, S. Caro, B. Furet, A. Pashkevich. Geometric and elastostatic calibration of robotic manipulator using partial pose measurements. Advanced Robotics. 1419-1429. 2014.
  • A. Klimchik, S. Caro and A. Pashkevich. Optimal Poses Selection for Calibration of Planar Anthropomorphic Manipulators. Precision Engineering. 214-229. April 2015.
  • A. Klimchik, D. Chablat, A. Pashkevich. Static stability of manipulator configuration: influence of the external loading. European Journal of Mechanics - A/Solids. 193-203. May–June 2015.
  • A. Klimchik, B. Furet, S. Caro and A. Pashkevich. Identification of the manipulator stiffness model parameters in industrial environment. Mechanisms and Machine Theory. 1–22. August 2015.
  • A. Pashkevich, A. Klimchik, S. Caro, D. Chabla. Cartesian stiffness matrix of manipulators with passive joints: analytical approach. IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems (IROS 2011). 4034-4041.
  • A. Klimchik, A. Pashkevich, D. Chablat. Stiffness modeling of non-perfect parallel manipulators. IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems (IROS 2012). 2781-2788. October 7-12, 2012. Vilamoura, Algarve, Portugal.
  • A. Klimchik, Y. Wu, C. Dumas, S. Caro, B. Furet and A. Pashkevich. Identification of geometrical and elastostatic parameters of heavy industrial robots. The 2013 IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA 2013). 3707-3714. May 6 - 10, 2013. Karlsruhe, Germany.
  • Y. Wu, A. Klimchik, S. Caro, B. Furet, A. Pashkevich. Geometric calibration of industrial robots using enhanced partial pose measurements and design of experiments. Robotics and Computer Integrated-Manufacturing. 151-168. October 2015.